Szabadság-sziget.hu

wwf.hu szabadsag-sziget.hu

english magyar

Sajtófigyelés

Mentsd meg a Szigetet!

 

Elkezdődnek a munkák 2011-02-03 13:58:38

Hosszú előkészítő és egyeztető folyamatok után 2011. február második felében elkezdődnek a Szabadság-szigeten a terepi munkák.

A mohácsi Szabadság-sziget és a mellékág helyreállítása egy 5 éves munkafolyamat, melyről 2009-ben írt alá szerződést a WWF Magyarország, Mohács Város Önkormányzata, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, az Alsó-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, a Dunántúli Regionális Vízmű, valamint a Coca-Cola Magyarország.

 Jelenleg a leginkább csak horgászok, vállalkozó kedvű fürdőzők által használt szigetet néhol szinte járhatatlan, sűrű erdő borítja. Ez azonban nem minden esetben tartozik a sziget természetes növényzetéhez. A kivágott őshonos erdők helyére néhol nemesnyár ültetvényeket telepítettek. Ez az az erdőtípus, amit a természetvédők nem is neveznek erdőnek, hisz csak katonás, átlátható sorban termesztett fákról van szó. Ezeken a faültetvényeken sokkal kevesebb élőlény tud megélni, mint az eredeti ártéri erdőkben. Pedig régebben fekete gólya, halászsas, sőt még vadmacska is megfordult a szigeten, nem beszélve az apróbb termetű élőlények sokaságáról, vagy a színpompás erdei virágokról. Az ültetvények mellett még nagyobb veszéllyel is szembe kell néznie az itt élő állat- és növényfajoknak. A Duna vize idegenből elszármazott fák magjait hozta magával, melyek a parton kikeltek. Ma már a zöld juhar, amerikai kőris lassan kiszorítja a megmaradt hazai fafajokat is. Ezt a folyamatot fordítja vissza a Duna-Dráva Nemzeti Park a WWF Magyarország segítségével.

Célunk, hogy a tájidegen erdőfoltokat őshonos fákra cseréljük, ennek első lépése a nemesnyár levágása lesz. Ez azt jelenti, hogy 2011 februárjában felberreg a szigeten a motorfűrész. Azonban ebben az esetben nem a fakitermelés, hanem a természet további védelme a fő cél.
A korábban tíz focipályányi területre telepített nemesnyár állományok kivágása után azok helyére hazai fák, magas kőris, fehér nyár, vénic szil csemeték kerülnek. Elegyfaként még az ehető termésű vadkörte (más nevén vackor) sőt eperfák is gazdagítják majd az új, fiatal erdőt. Az őshonos fák telepítését várhatóan késő ősszel fogjuk befejezni.

Mostantól a következő két évben folyamatosan vesszük ki azokat az idegenhonos, gyorsan terjedő fafajokat is, melyeket szálanként kell kitermelni. Elsősorban a magot szóró idősebb fák eltávolítása fontos, hogy csökkenjen a mag-utánpótlás. Ennél a munkánál már nem kell nagyobb gépek jelenlétére számítani, ezeket egyenként válogatjuk ki, és kézi erővel távolítjuk el.

2011 végétől 2013 végéig megvalósítjuk majd a többi tervezett munkát is, mely az élőhely rehabilitációját segíti: a felgyülemlett iszapot kikotorjuk, a vízvezetéket a meder alá helyezzük, majd végül megnyitjuk a gátat. Befejezésképpen kialakítunk egy vízi úton megközelíthető tanösvényt a sziget peremén, ahol az érdeklődők majd megtekinthetik a munkák eredményét.

 

« Vissza a listához