Szabadság-sziget.hu

wwf.hu szabadsag-sziget.hu

english magyar

Sajtófigyelés

Mentsd meg a Szigetet!

 

Újjáéled a dunai ékkő2012-07-31 11:48:56

A WWF Magyarország legnagyobb terepi projektje, a Mohács melletti Szabadság-sziget élőhely-rehabilitációja a napokban első nagy fázisához, a meder megtisztításhoz ért, mely egyben a sziget helyreállításának egyik alappillére is.

A Szabadság-szigetet körbeölelő Duna mellékág 30 éve nem kap megfelelő vízutánpótlást, mert egy gáttal elzárták a főágtól. A mederben így megindult az iszap lerakódása, és folyamatos vízellátás nélkül lassan teljesen feltöltődik, ami a sziget páratlan ökoszisztémáját fenyegeti. A WWF Magyarország öt éves projekt keretében rehabilitálja a sziget erdőit, megtisztítja a területet az invazív fajoktól, ökológiai célú kotrást végez a mederben, valamint megbontja a víz útjában álló gátat, így átadva az ágat a természetes megújulásnak. A projekt létrejöttében számos partner van segítségünkre. Elképesztő méretű állami, civil és vállalati összefogás eredménye, hogy megújulhat a mellékág. A projekt vezetője, a WWF partnereivel elnyerte az EU LIFE+ alapjának támogatását. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság és az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság részt vesz a szakmai munkában és forrásaival is segíti a cél megvalósulását. A DRV, a helyi vízszolgáltató a vízvezeték kiváltás költségeihez járul hozzá. A szükséges önrészt a WWF és magánadományozói biztosítják, kiegészítve a Vidékfejlesztési Minisztériummal, a versenyszférából pedig a Coca-Cola Magyarország támogatja a programot. A projekt terepi költségeihez Mohács Önkormányzata is hozzájárul.
A terepi munkák egyik legfőbb állomásaként július 17-én megtörtént a munkaterület átadása, s így hamarosan megkezdődhet a mederben lerakódott iszap kikotrása kétféle működési elvű kotrógép kombinált használatával. A kotrás befejezésével újra elérhető lesz a kavicsos réteg, mely számos, Dunában őshonos halfaj ívóhelyét jelenti, mint például a leánykoncér, vagy a magyar bucó.
A gát megnyitására ősszel vagy tél elején kerül majd sor. A gátban futó ivóvízvezetéket meder alá helyezzük, így válik lehetővé a gát megnyitása és a víz szabad folyása. A part menti ivóvíznyerő kutak vízminősége pedig hosszú távon tisztul, mert a homokos, kavicsos mederaljzat a mellékág természetes szűrőképességét visszaadja, amelyből a mohácsi vízmű is profitál. A helyi lakosok újra homokos strandon pihenhetnek, a gyerekek és felnőttek pedig a mellékág csendes vizét élvezve gyakorolhatják az úszást és a különböző vízi sportokat.
A Szabadság-sziget tehát végre ugyanaz a kivételesen gazdag élővilággal rendelkező ékesség lehet, mint ami egykor volt, otthont adva például Magyarország emblematikus fajának, a fekete gólyának.

 

« Vissza a listához